wtorek, 23 lipca 2013

KAMICA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO


Na początek  anatomii. Pęcherzyk żółciowy położony jest pod wątrobą i stanowi odgałęzienie przewodu odprowadzającego żółć z wątroby do dwunastnicy (przewód żółciowy wspólny). Problem polega na tym, że wątroba produkuje żółć w sposób ciągły, a potrzebna jest ona w przewodzie pokarmowym tylko po posiłku, zwłaszcza tłustym. W przerwach między posiłkami żółć gromadzona jest w pęcherzyku. Gdy coś zjemy, pęcherzyk kurczy się i jego zawartość dostaje się do jelit. Tak więc rola pęcherzyka żółciowego przypomina działanie zbiornika retencyjnego na rzece: gromadzi żółć, gdy nie jest potrzebna, a kurczy się i opróżnia po posiłku. Ta informacja jest ważna do zrozumienia dlaczego ataki kolki żółciowej występują po zjedzeniu tłustych pokarmów. Jeszcze do tego wrócimy.

Wszystko byłoby świetnie gdyby nie fakt, że u niektórych osób tworzą się kamienie żółciowe. Dlaczego one powstają? Żółć jest mieszaniną wielu substancji, między innymi cholesterolu, kwasów żółciowych, barwników i wody. W pewnych warunkach zaczyna ona być skłonna do krystalizacji, czyli wytwarzania kamieni. Jeżeli przypomną sobie Państwo doświadczenie z nitką w szklance ze słoną wodą (na nitce tworzą się kryształy soli) to wszystko staje się zrozumiałe. Kamienie z biegiem czasu (wiele lat) rosną i zaczynają dawać dolegliwości. Pozostaje tylko odpowiedź na pytanie dlaczego jedni mają kamienie a drudzy nie? Sprawa jest dość trudna do wytłumaczenia. Na pewno odgrywają tu rolę hormony, płeć, ilość ciąż i otyłość i wiek. Mówi się tu o zasadzie litery P – płeć piękna, pulchna, płodna , po pięćdziesiątce. Wymienione czynniki wpływają tak na skład żółci, że staje się ona jak mówią naukowcy litogenna, czyli skłonna do wytwarzania kamieni. Istotnie częściej chorują kobiety (w stosunku 4:1 na ich "korzyść").

Jakie by nie były przyczyny powstawania kamieni, obecne w pęcherzyku czasami zaczynają dokuczać. Jakie są objawy kamicy żółciowej?

Najbardziej klasycznym objawem jest tak zwana kolka żółciowa. To silny ból po zjedzeniu najczęściej tłustego (choć nie zawsze) posiłku. Ustępuje niekiedy samoistnie, lub częściej po wizycie Pogotowia,  które aplikuje zastrzyk rozkurczowy. Przyczyna bólu jest prosta. Kamień zatyka ujście pęcherzyka, a ten nie może się opróżnić i kurcząc się powoduje ból. Innymi objawami kamicy są: uczucie goryczy w ustach, wzdęcia po posiłku i pobolewania pod prawym łukiem żeber.

Jak stwierdzić czy mamy kamicę?

Najlepszym i praktycznie jedynym szeroko stosowanym badaniem jest ultrasonografia czyli USG. Wprawny ultrasonografista rozpozna ze 100% pewnością  obecność kamieni. Badanie to jest niebolesne i można je bezpiecznie wykonywać wielokrotnie. Ale uwaga ! Należy wykluczyć inne przyczyny naszych dolegliwości. Na podstawie jednego badania nie można poddać się operacji. Wskazania do zabiegu operacyjnego należy ustalić wspólnie z chirurgiem. Podobne objawy może dawać wrzód żołądka lub jego nowotwór (co nie wyklucza ze  są również złogi w pęcherzyku!)

Co robić gdy mamy już stwierdzoną kamicę? Jakie są metody leczenia?

Zacznijmy od tego, że podstawowym i właściwie jedynym leczeniem jest zabieg operacyjny. Wszystkie, jakże często ogłaszane w prasie „bezoperacyjne leczenie kamieni” należy włożyć między bajki. Takich cudów nie ma. O „bezkrwawych” operacjach Filipińczyków nie będę pisał, bo wstyd mi za ludzi, którzy nabijają kiesę tym szarlatanom. Przeciętny magik w kiepskim cyrku robi te sztuczki lepiej.

Istnieje i owszem metoda rozpuszczania kamieni, lecz po pierwsze nie wszystkie kamienie ulegają rozpuszczeniu ( istnieje wiele rodzajów kamieni żółciowych). Po drugie metoda ta jest niezwykle droga i ma skutki uboczne. Po trzecie i najważniejsze, po zaprzestaniu kuracji, żółć wraca do swojego składu i znów jest skłonna produkować kamienie. To tak jak z farbowaniem włosów - odrastają zawsze we własnym kolorze.

Kiedy się operować?

Przyjmuje się, że kamica objawowa, to znaczy taka która daje o sobie znać jest wskazaniem do zabiegu. Nie należy czekać na kolejne ataki. Mogą one skończyć się stanem zapalnym pęcherzyka, lub przejściem kamieni do dróg żółciowych a to powoduje żółtaczkę mechaniczną. Operacja w takich warunkach staje się o wiele trudniejsza. A więc krótko: szczepić się przeciw żółtaczce i operować. Jak, o tym za chwilę.

Co robić, gdy przypadkiem przy okazji badania kontrolnego wykryto nam kamienie? Tu sprawa jest nieco trudniejsza. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych na cukrzycę. Wśród tej grupy znajduje się wiele osób z nadwagą, co jak wspomniałem sprzyja powstawaniu kamieni  żółciowych. Wykrycie złogów w pęcherzyku u diabetyka właściwie jest wskazaniem do operacji. Należy ją wykonać w trybie planowym, najlepiej, o ile nie ma przeciwwskazań,  sposobem laparoskopowym. Nie wolno czekać na objawy zapalenia pęcherzyka, które u cukrzyka mogą przerodzić się w poważne schorzenie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć kiedy wystąpią objawy zapalne. Nie zwlekając więc szczepimy się przeciw WZW (wirusowe zapalenie wątroby) i udajemy do szpitala w dogodnym dla nas czasie. Oprócz chorych na cukrzycę, do grupy, która powinna się operować w przypadku kamicy bezobjawowej należą również osoby oczekujące na przeszczepy narządów.

Jeżeli jesteśmy całkowicie zdrowi, można czekać stosując odpowiednią dietę ( z wyłączeniem tłustych i ciężkostrawnych pokarmów). Jednak zbyt długie odwlekanie operacji nie jest dobre, gdyż kamica trwająca kilkanaście lub więcej lat może być przyczyną raka.

W chwili obecnej istnieją dwa typy operacji kamicy żółciowej. Oba polegają na wycięciu pęcherzyka wraz z kamieniami. Operacje rozbijania kamieni żółciowych ultradźwiękami nie są jeszcze stosowane powszechnie i prawdopodobnie nie będą .

W operacji klasycznej (stosowanej już rzadko)  po rozcięciu powłok brzucha usuwa się pęcherzyk rękoma i narzędziami. Od około 25 lat stosuje się operacje laparoskopowe. Ta dość trudna nazwa pochodzi z języka greckiego i nie ma nic wspólnego z laserem (często mylona tak przez pacjentów). Tu po napełnieniu brzucha gazem, wprowadza się do niego cztery małe rurki. Do jednej z nich wkłada się kamerę i ogląda jego wnętrze. Przez pozostałe rurki wprowadza się malutkie narzędzia i wycina się nimi pęcherzyk. Korzyści tej operacji są olbrzymie. Ból jest o wiele mniejszy, powrót do zdrowia trwa dwa - trzy dni ( ważne dla ludzi, którzy nie mogą pozwolić sobie na przerwę w pracy). Nie ma szpecącej blizny co jest niezwykle istotne dla młodych kobiet.

Powikłaniem kamicy pęcherzyka  prócz wspomnianej już żółtaczki mechanicznej jest jego zapalenie. Zablokowana w pęcherzyku żółć może ulec zakażeniu i przekształcić się w ropę. Taki stan to ropniak pęcherzyka. Długotrwałe przewlekłe zapalnie powstające na skutek stałego przebywania złogów w pęcherzyku jest uważane za stan mogący prowadzić do raka pęcherzyka, który jest śmiertelny w około 80%.

47 komentarzy:

  1. Panie Doktorze,
    Mógłby Pan napisać post o polipach pęcherzyka żółciowego, wydaje się że jest to rzadkie schorzenie. Ja akurat mam "szczęscie" do rzadkich schorzeń.
    Pozdrawiam
    Włodek S.

    OdpowiedzUsuń
  2. Postaram się w miarę czasu. Napiszę może o polipach w ogóle w przewodzie pokarmowym. Dziękuję za pomysł. Bardzo oczekuję takich komentarzy

    OdpowiedzUsuń
  3. Panie doktorze, czy jest Pan w stanie statystycznie określić ryzyko takiego zabiegu? Żona żyje z kamieniami już kilka lat, chciałaby to zoperować, ale cały czas odkłada to w czasie w obawie, że skończy życie na stole operacyjnym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Odpowiedzi
    1. od jakich czynników?.Ja mam 29lat od roku wykryte kamienie złogi,mające 4,5cm długości,kolki się pojawiają owszem,ale nic innego.Też się boję,a nie biorę żadnych leków,czy nie mam stwierdzonej innej choroby czy podejrzenie jakiejś

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Co Pan sądzi o operowaniu dziecka niespełna 2-letniego z kamieniem wielkości 11mm-4mm (w świetle), dziecko bez objawów z kamieniem wykrytym przypadkowo.

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie jestem chirurgiem dziecięcym, lecz musi tu występować jakaś głębsza patologia. Kamica żółciowa (bo o nią chodzi chyba) nie jest charakterystyczna dla wieku wczesnodziecięcego

    OdpowiedzUsuń
  8. Czy rozbijanie kamieni żółciowych ultradźwiękami ma tak naprawde sens... ??? Dzienkuje z góry za odpowiedź i pozdrawiam:)'Endi'

    OdpowiedzUsuń
  9. Problem leży nie w kamieniach ale w ścianie pęcherzyka. "Rozbicie" złogów za pomocą ultradźwięków może spowodować ich przemieszczenie do głównego przewodu, zaczopowanie go, żółtaczkę i zapalenie trzustki. Poza tym zostaje pęcherzyk w którego ścianie toczy się proces chorobowy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dlaczego nie nacina się tylko woreczka i usuwa z niego zawartość kamieni ocalając woreczek.Może przy stosowaniu odpowiedniej diety,ziół istnieje szansa że kamieni się nie odnowią,a zachowamy woreczek.Komplikacje po usunięciu też bywają niemałe np.zalewanie zółcią zołądka,przepuklina przełyku,bóle stawów od pasa w dół(badania rosykjskich naukowców z przed ok.25 lat),wzrost ryzyka nowotworu jelit o 50%.Gdyby wyczyścić sam woreczek i stosować czasowo np.ursofalk lub zioła np.Bonifratów żeby zapobiec nawrotowi to czy nie jest to lepsze niż wycinanie
    a ewentualnie po nawrocie dopiero usunięcie.Organizm ludzki nie jest magazynem części zamiennych ,które można bezkarnie usuwać.Jak boli jezyk to się go nie wycina.Medycyna poszła po najmniejszej lini oporu usuwając problem a nie szukając jego przyczyny.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dlaczego nie nacina się tylko woreczka i usuwa z niego zawartość kamieni ocalając woreczek.Może przy stosowaniu odpowiedniej diety,ziół istnieje szansa że kamieni się nie odnowią,a zachowamy woreczek.Komplikacje po usunięciu też bywają niemałe np.zalewanie zółcią zołądka,przepuklina przełyku,bóle stawów od pasa w dół(badania rosykjskich naukowców z przed ok.25 lat),wzrost ryzyka nowotworu jelit o 50%.Gdyby wyczyścić sam woreczek i stosować czasowo np.ursofalk lub zioła np.Bonifratów żeby zapobiec nawrotowi to czy nie jest to lepsze niż wycinanie
    a ewentualnie po nawrocie dopiero usunięcie.Organizm ludzki nie jest magazynem części zamiennych ,które można bezkarnie usuwać.Jak boli jezyk to się go nie wycina.Medycyna poszła po najmniejszej lini oporu usuwając problem a nie szukając jego przyczyny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Doktorze, tez jestem ciekawa Pana odpowiedzi na ten komentarz. Sprawa bliska memu sercu, mam kamice bezobjawowa zdiagnozowana pol roku temu, poza tym jestem zdrowa.

      Usuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. Panie doktorze mam zdiagnozowane 4 kamienie w woreczku o wielkości 5-6 mm, kazano mi zrobić laparoskopię czy to konieczne czy mozna leczenie farmakologiczne?

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie ma farmakologicznego leczenia. Proszę powtórzyć USG w celu potwierdzenia kamicy. Wskazania do cholecystektomii należy omówić z dobrym chirurgiem. Podkreślę że małe złogi bywają niebezpieczniejsze od dużych. Jeśli ustaali Pani , ze sa wskazania proponuję planową laparoskopie w dobrym ośrodku.

    OdpowiedzUsuń
  15. Panie doktorze, mój tata (53l) w pecherzyku zolciowym ma kilka ruchomych złogów śr do 4-6mm oraz wyrazne zapalne pogrubienia ścian pęcherzyka do 6 mm oraz "żółć gęstą akustycznie", mial robione również badania krwi gdzie próby wątrobę (nie wiem czy użyłam poprawnego sformułowania) wyszły rowzniez kiepsko- AST 172, ALT 200, GGTP 1394. Niestety jest za granicą i ciężko tu o dobrych i rzetelnych specjalistów.... ciągle robią mu badania krwi a teraz kiedy miał już umówiona wizytę na ultrasonigraficzne prześwietlenie woreczka żółciowego odwołali ja twierdząc że najpierw potrzebne jest prześwietlenie wątroby. Czy mógłby Pan Doktor coś doradzić? Albo powiedzieć skąd tak źle wyniki? Czy te enzymy są tak powiekszone ze względu na kamicę? Byłabym bardzo wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedz. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Wygląda na zapalenie pęcherzyka. Brakuje mi bilirubiny choć GGTP jest podwyższone. Polecam szybko dobre USG z oceną przewodu wsólnego. Jeśli jest pw nim kamien i podwyższona bilirubina to ECPW (endoskopowe usiniecie złogu) a następnie choelcystektomie laparoskopową. Oczywiście badanie wątroby też (będzie oglądana w czasie laparoskopii)

    OdpowiedzUsuń
  17. O jakiej metodzie Pan wspomina pisząc: "Istnieje i owszem metoda rozpuszczania kamieni, lecz po pierwsze nie wszystkie kamienie ulegają rozpuszczeniu ( istnieje wiele rodzajów kamieni żółciowych). Po drugie metoda ta jest niezwykle droga i ma skutki uboczne."? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  18. Chodzi o zastosowanie kwasów żółciowych (Ursofalk) lub innych substancji. Moze dojść do uszkodzenia wątroby, zaburzeń gastroenterologicznych a przede wszystkim nawrotu złogów.

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam serdecznie Panie doktorze, mam zdiagnozowane kamyki w woreczku żółciowym - konkretnie jeden duży złóg. Lekarz diagnozujący stwierdził wówczas, że przy jednym złogu nie ma dużej konieczności usuwania woreczka. Planuję ciążę, woreczek w ogóle nie daje żadnych objawów, dodatkowo prowadzę zdrowy tryb życia, proszę o opinię, czy zasadnym jest poddanie się takiej operacji? Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  20. Istotnie przypadkowo wykryta kamica, zwłaszcza pojedynczy złóg nie jest wskazaniem do natychmiastowej operacji. Jednak ciążą zmienia poprzez hormomy litogenność żółci (czyli skłonność do tworzenia kamieni) a sama sytuacja w brzuchu może spowodować to że dojdzie do ataków koli i/lub zapalenie. Operacja w zasie ciąży jest zawsze niebezpieczna. Doradzałbym więc laparoskopie w dobrym ośrodku przez zajściem w ciążę

    OdpowiedzUsuń
  21. Dzień dobry. Panie Doktorze, pierwsza diagnoza kamicy pojawiła się przy USG ciąży, 23 lata temu. Ataki- raz na jakiś czas, dokuczliwe mobilizują mnie do zabiegu, wyruszam niebawem do chirurga. moim problemem nie jest już motywacja, potrzebuję się przygotować. Jestem insulinozależna, mam miastenię i Hashimoto, i inne, mniej ważne przewlekłe(nadciśnienie itp). Czy będę potrzebowała zgody specjalistów? czy to bardzo obciążające?

    OdpowiedzUsuń
  22. Szanowna Pani! Z pewnością każda choroba współistniejąca jest obciążająca w aspekcie zabiegu, ale wydaje mi się, ze lepiej przeprowadzić go "na zimno" po dobrym przygotowaniu endokrynologicznycm i w szpitalu z takim oddziałem a nie jeśli pojawi się zgorzelinowe zapalenie z perforacją i będzie pani operowana o 4 rano rano w najbliższym szpitalu. Zgody specjalistów będą potrzebne i jak napisałem najlepiej gdyby byli w pobliżu.

    OdpowiedzUsuń
  23. Panie doktorze ja mam pytanie czy woreczek z błotkiem o wielkości 3mm też trzeba usuwać? Błotko żółciowe zrobiło mi się po schudnięciu 40kg, usg nie wykazało nic innego wyniki też dobre ale pobolewa mnie z prawej strony często.. kolek nie mam i lekarz zapisał mi proursan biorę już 3 miesiące i bóle nadal są lekkie ale są. Czy z tego błotka mogą zrobić się kamienie? I w jakim czasie te kamienie mogą urosnąć? Bardzo prosiłabym o odpowiedź z góry dziękuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę zwrócić się do chirurga, który musi zbadać pana.

      Usuń
  24. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  25. Panie doktorze prosze o jak najszybszą odpowedz dwa dni temu moja żona trafila do szpitala z bólem brzucha i wymiotami. USG wykazało zapalenie trzustki kamenicę woreczka żółciowego oraz rozlany płyn żółciowy. Lekarz mówi że to nic niepokojącego i żyby podjac jakies działania musi zniknać zapalenie trzustki. Żona już prawie trzecia dobe dostaje tylko kroplówke i nic pozatym a jak bolało tak boli wymioty również sa. Prosze o szybka odpowiedz czy to normalne postepowanie czy mamy szukac innej pomocy

    OdpowiedzUsuń
  26. Panie doktorze gdzie pan przyjmuje czy jest Pan w stanie zoperowac kamica woreczka żółciowego

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądzę że jestem w stanie, ale blog nie jest moją platformą reklamową

      Usuń
  27. witam w przypadkowym badaniu kontrolnym jamy brzusznej opisano mi 2 niewielkie złogi wielkości do 8 mm. Lekarz machnął na nie ręką. Teraz jak czytam artykuł to zastanawiam się czy nie powinnam skonsultować tego z chirurgiem. Badanie wykonano ok rok temu. Nie mam żadnych dolegliwości. Mam 45 lat czy usuwanie woreczka przy takich złogach jest konieczne ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba skonsultować z chirurgiem po wykonaniu świeżego USG

      Usuń
  28. Supernowoczesnym laserem w kamienie żółciowe - nowatorska metoda. Nowa metoda pozwala usuwać kamienie żółciowe bez konieczności wycinania zawierającego je pęcherzyka - informuje serwis "EurekAlert".
    http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Chiny-nowa-technika-endoskopowa-w-usuwaniu-kamieni-zolciowych,116244,11.html
    Mam zdiagnozowant kamień 17mm. Chciałbym usunac kamien przez litotrypsje i endeskopowo. Gdze moge przeprowadzic taki zabieg w Polsce? Czy pan przeprowadza takie zabiegi?

    OdpowiedzUsuń
  29. Witam Panie Doktorze Dawno temu miałem usg brzucha z powodu wymiotów i wykryto umnie kamnie w pecherzyku zółciowym i o tej pory strasznie sie boje czy kucie w górenj czesci brzucha po prawej przy mostku to odznaka pecherzyka i mam 37 goraczki boje sie strasznie operacji bo mam nadcisneine i zebami problem kazali mi potwierdzic tomografia to badanie ale ja zwlekałem co powinnem robic

    OdpowiedzUsuń
  30. Panie Doktorze, czy może Pan opisać życie "po usunięciu woreczka", jakie posiłki powinno się spożywać, co ewidentnie należy wykluczyć z diety.... ?
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  31. Dzień dobry,Panie Doktorze rok temu przeszłam operację usunięcia pęcherzyka żółciowego polip 2 mm.Mam częste ataki bólowe przeważnie o tej samej porze tzn. w nocy godz 1:00 i ok 6:00. Ból jest bardzo silny trwa do 5 min.
    Początek ma okolice żołądka promieniuje na cały brzuch i do kręgosłupa, mam przy tym problem z oddychaniem, jestem bRdzo blada, spocona i jest mi słabo. Wykonała kontrolne usg jest niby wszystko ok. Niejednokrotnie chciałam dzwonić na pogotowie ale po upływie 5 mni ból znika i w ciągu dnia nic się nie dzieje. Kładę się do łóżka i wiem co czeka mnie w nocy. Proszę o poradę.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to wymaga pogłębionej diagnostyki. TK, endoskopia, badania hormonalne

      Usuń
  32. Witam Panie doktorze. Moja dziewczyna jest w 6 miesiącu ciąży. Wykryto u niej dużo małych kamieni w woreczku żółciowym.Ostatnio trafiła do szpitala na 4 dni poniewaz po ataku wystąpiło zapalenie trzustki. Zapalenie minęło w szpitalu kazali zastosować dietę I w razie ataku kolki paracetamol I nospe.3tyg było ok Ale ataki znów wróciły. Raz mniejsze raz większe. Wczoraj byliśmy na ostrym dyżurze w nocy bo dziewczyna nie mogła wytrzymać z bólu.na sor dali jej w kropolowce nospe I ketonal. Pomogło pojechaliśmy do domu i dziś po zjedzeniu rano suchara I popiciu herbata atak się powtarza. Co robić ? Dziewczyna jest w ciąży boi się jeść żeby nie złapał jej atak.w szpitalu rozkładają ręce bo jest w ciąży

    OdpowiedzUsuń
  33. Witam. Panie doktorze na 25 marca 2020r. mam zaplanowaną operację usunięcia pęcherzyka żółciowego. Panicznie boję się operacji. Podczas przypadkowego usg wykryto u mnie kamienie żółciowe. Kolka pojawia się średnio co 5-6 miesięcy. Moje objawy są następujące: ból jest bardzo silny trwa do 5 min.Początek ma okolice żołądka promieniuje na cały brzuch i do kręgosłupa, mam przy tym problem z oddychaniem, jestem bardzo blada, spocona i jest mi słabo. Czy to jest na pewno wina pęcherzyka?

    OdpowiedzUsuń
  34. Raczej nie wypowiadam się bez badania pacjenta....

    OdpowiedzUsuń
  35. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

  36. Panie doktorze od kilku dni boli mnie brzuch w okolicy prawego podzebrza.W usg mam stwierdzony kamien na pecherzyku wielkosci 06mm.Robilam badania krwi bilirubina w normie.ob lekko podwyzszone(norma 12.ja mam 15).Czy to moze byc stan zapalny pecherzyka?Bol nie jest silny i przechodzi po nospie lub paracetamolu ale wraca za pare godzin.



    OdpowiedzUsuń
  37. Nie udzielam porad na odległość. Musi to zbadać lekarz na miejscu

    OdpowiedzUsuń
  38. Panie doktorze Skoro ta usunięcie pęcherzyka jest tak strasznie proste i nie ryzykowne to proszę mi wytłumaczyć dlaczego moja znajoma pod takim prostym zabiegu Ma silne refluks żółciowy przewlekłe zapalenie i nadżerki w żołądku i przełyku a ostatni okazało się że również przewlekłe zapalenie trzustki czy na pewno ta trzeba usuwać

    OdpowiedzUsuń
  39. Przyznam, ze przeczytałem jeszcze raz mój tekst i dalibóg, nie wiem gdzie jest napisane że to operacja prosta , łatwa i przyjemna i bez powikłań.... Sporo miejsca natomiast poświeciłem właściwej kwalifikacji. Otóż to jest sedno sprawy. Czy opisane przez znajomą objawy maja bezpośredni związek z zabiegiem? Mogą mieś ale mogą i nie. KAŻDE działanie medyczna, a zwłaszcza operacyjne niesie z sobą ryzyko powikłań i niekorzystnych efektów ubocznych. To chyba oczywiste.

    OdpowiedzUsuń