poniedziałek, 8 lipca 2013

PRZEPUKLINY BRZUSZNE


Przepukliną brzuszną nazywamy nieprawidłowe przemieszczenie zawartości jamy brzusznej poza jej anatomiczne granice. Wyróżniamy przepukliny wrodzone i nabyte. Te pierwsze powstają na skutek nieprawidłowego zakończenia rozwoju ścian brzucha u płodu. Pojawiają się one w okresie niemowlęcym lub wczesnym dzieciństwie. Nabyte, ujawniają się  w późniejszym okresie życia, często po wielu porodach u kobiet lub bez uchwytnej przyczyny.

U każdego z nas występują w ścianie brzucha obszary naturalnie osłabione.  Znajdują się one w miejscu wyjścia poza brzuch jakiś struktur lub w miejscach połączenia mięśni. Oddzielne miejsce zajmuje pępek. Jest on pozostałością po sznurze pępowinowym jaki łączy płód z łożyskiem. Niekiedy otwór pępkowy nie zarasta całkowicie i powstaje tu przepuklina, a u kobiet, po najczęściej wielu ciążach, dochodzi do rozciągnięcia pępka i rozwoju przepukliny. W górę i w dół od pępka występuje tak zwana kresa biała czyli połączenie mięśni z obu stron brzucha. To również nasze słabe miejsce. Pewna oddzielną kategorię stanowią przepukliny w bliźnie po operacji. Blizna jest słabsza niż otaczające ją tkanki i może w niej powstać przepuklina. Po prostu blizna w powięzi pęka. Dlaczego? Jeśli operacja odbywała się w stanie zapalenia otrzewnej, pacjent ma nowotwór, jest niedożywiony, lub przeciwnie otyły, pali papierosy prawdopodobieństwo takiej przepukliny wzrasta, gdyż gojenie rany po zabiegu jest zaburzone.    

Jednak najczęściej przepukliny występują w pachwinach, gdzie mięśnie brzucha łączą się z kośćmi miednicy, a u mężczyzn od strony jąder wchodzą do brzucha nasieniowody ze swoimi tętniczkami i żyłkami. Tu także wychodzą z brzucha tętnice udowe i żyły udowe zapewniające krążenie krwi w kończynach dolnych. Do tych naturalnie istniejących otworów dla wymienionych struktur, mogą wpychać się jelita lub inne narządy jamy brzusznej. Taki stan rzeczy nazywamy właśnie przepukliną.


Jakie są przyczyny powstawania przepuklin?

Wspomniałem już o przyczynach wrodzonych, to jest nieprawidłowym rozwoju ścian brzucha. Jednak większość przepuklin ujawnia się w życiu dorosłym. Nie ma pewności co leżu u podstaw tego zjawiska. Być może zmniejszona ilość kolagenu - białka, które jest budulcem powięzi (czyli mocnych włóknistych struktur łączących między sobą mięśnie) lub inne wrodzone skłonności nie do końca poznane. Otyłość i palenie papierosów to również czynniki ryzyka! Ciężka praca fizyczna, przerost prostaty i zaparcia sprzyjają ujawnianiu się przepuklin. Często po na przykład dźwiganiu mebli w czasie przeprowadzki czy pracy w ogrodzie pojawia się w pachwinie guz. Jednak choroba ta występuje również u tych, którzy nie pracują fizycznie. Wysiłek fizyczny przyspiesza tylko ujawnienie się schorzenia. Z wiekiem ryzyko przepukliny wzrasta, a u kobiet jak wspomniałem na powstawanie przepuklin pępkowych i udowych ma wpływ ciąża (rozszerzanie miednicy i ścian brzucha). Przepukliny pachwinowe to domena mężczyzn. 

 Jakie są objawy przepukliny?

Zależą one oczywiście od jej umiejscowienia. Jednak na początku zazwyczaj występuje uczucie dyskomfortu i bólu w okolicy gdzie powstaje przepuklina. Objawy te pojawiają się po wysiłku fizycznym lub parciu na stolec. To początek przepukliny, gdy zawartość jamy brzusznej zaczyna rozpychać otwór w powięzi poprzecznej przez który wychodzą wspomniane wyże nasieniowody i naczynia. Tak poszerzony otwór nazywany jest przez chirurgów wrotami przepukliny. Z czasem dolegliwości stają się bardziej dokuczliwe i pojawia się uwypuklenie w pachwinie. Początkowo cofa się samoistnie lecz może zdarzyć się, że trzeba ucisnąć przepuklinę ręką aby jej zawartość cofnęła się do brzucha. To już ostatni dzwonek aby udać się do chirurga. W skrajnych przypadkach przepuklina osiąga monstrualne rozmiary. Schodząc do worka mosznowego rozciąga go tak, że sięga on nawet do połowy uda. Oprócz wymienionych poniżej możliwych powikłań, taka przepuklina uniemożliwia normalne życie, oddawania moczu, nie wspominając o aspekcie higienicznym.

 
Czym grozi nieleczona przepuklina?

Jedno jest pewne - powstała przepuklina nie zmniejszy się i nie zniknie. Wręcz przeciwnie będzie się powiększać. Właściwą metodą leczenia jest operacja. Pas przepuklinowy przypomina naprawę cieknącego kranu poprzez włożenie do niego palca. Jakiś czas woda nie kapie. Ale spróbujmy odejść... . Pas można zastosować u ludzi, którzy są w tak złym stanie zdrowia, że  operacja stanowi zagrożenie życia lub po prostu (co jest błędem!) się na nią nie zgadzają.

Nieleczona przepuklina  powiększa się ale nie to jest najważniejsze. Względy estetyczne nie dla każdego są istotne. Śmiertelne niebezpieczeństwo kryje się w możliwości tak zwanego uwięźnięcia przepukliny. Co to takiego? Jak wspomniałem zazwyczaj zawartość przepukliny daje się odprowadzić do brzucha. Zdarza się jednak nieraz, że kilka pętli jelita wsunie się do przepukliny i nie mogą się cofnąć. Wrota przepuklinowe uciskają jelito powodując niedrożność, martwicę jelit i zapalenie otrzewnej. To powikłanie może być przyczyną śmierci! Jak widać przepuklin nie należy lekceważyć. Ucisk na jądra u mężczyzn może być przyczyna powstawania wodniaków a nawet bezpłodności.

 
Kiedy i jak się leczyć?

Jeżeli podejrzewamy przepuklinę udajmy się do chirurga. Takie zmiany jak tłuszczaki, kaszaki czy wodniaki jądra mogą „udawać” przepuklinę. Za „niegroźną” przepuklinę zaś można  uważać nowotwór jądra. Każda niepokojąca na zmiana w okolicy pachwiny czy pępka winna skłaniać do konsultacji z chirurgiem.

Odpowiedź na pytanie jak się leczyć padła już powyżej. Tylko chirurgicznie. Im mniejsza przepuklina tym łatwiejsza operacja, a ryzyko nawrotu minimalne.  

 Jakie istnieją metody leczenia przepuklin?

Operacja przepukliny polega na znalezieniu tak zwanego „worka przepuklinowego” czyli tej części zawartości jamy brzusznej, która wraz z otrzewną  wychodzi poza jej granice i odprowadzeniu jej na właściwe miejsce. Następnym etapem jest zamknięciu wrót czyli otworu poprzez który przepuklina się wydostała i zapobieganie nawrotowi poprzez wzmocnieniu osłabionych tkanek.

Operację przepuklin pierwotnych ( operowanych po raz pierwszy) zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym (  podanie środka znieczulającego do kręgosłupa w okolicę rdzenia kręgowego). Pacjent nie odczuwa bólu a jednocześnie może współpracować z chirurgiem w czasie zabiegu. Operacje przepuklin nawrotowych  ( już wcześniej operowanych) lub o bardzo dużych rozmiarach przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym ( uśpienie pacjenta i zwiotczenie mięśni). Również laparoskopowe operacje przepuklin operowane są w pełnej narkozie. Metoda znieczulenia jest dobierana indywidualnie dla każdego chorego po konsultacji z anestezjologiem i nie ma tu sztywnych reguł.

Metod operacji przepuklin jest ponad 150!. Współcześnie stosuje się klika z ich, które dają najlepsze efekty. 

Obecnie najbardziej rozpowszechnioną metodą są zabiegi z użyciem tzw. siatek przepuklinowych, czyli wykonanych z tworzyw sztucznych materiałów przypominających swą strukturą firanę lub moskitierę.  Taka siatka zrasta się z okolicznymi strukturami i tworzy silną zaporę przed nawrotem przepukliny. Istnieją różne rodzaje siatek lub łat (tworzywa bez "firankowatej" struktury), dobierane w zależności od rodzaju i wielkości przepukliny. Zaletą operacji z wszczepem syntetycznym jest brak napięcia zeszywanych tkanek, natomiast pewnym niebezpieczeństwem, możliwość zakażenia. Jednak odpowiednia profilaktyka antybiotykiem i prawidłowa technika operacyjna, pozwala wykluczyć to niebezpieczeństwo. Prawdopodobieństwo nawrotu po tych zabiegach jest bardzo niskie. 

Nadal w niektórych ośrodkach używa się metod bez ciał obcych zeszywając odpowiednio  własne tkanki. Tu najczęściej  stosujemy najstarszą technikę operacji opracowaną ponad 140 lat temu przez włoskiego chirurga Eduardo Bassiniego, lub jedną z modyfikacji zazwyczaj opracowaną w Kanadzie przez  Earla Shouldice’a. Obie te metody należą do tak zwanych „napięciowych” . Zszywanie własnych tkanek powoduje ich nieznaczne napięcie, co może być przyczyną nawrotu choroby.

W ostatnich latach do chirurgii przepuklin szeroko weszła laparoskopia. Te zabiegi zawsze wymagają siatki i zawsze znieczulenia ogólnego, jednak ze względu na brak preparowania w pachwinie (zabieg wykonujemy od strony jamy brzusznej) rehabilitacja jest szybsza a dolegliwości pooperacyjne mniejsze.
Rodzaj operacji zazwyczaj dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta biorąc pod uwagę wiele czynników natury ogólnej (np. cukrzycę) i miejscowej (wielkość i rodzaj przepukliny) 

Na zakończenie kilka słów o nawrotach przepukliny. To przykra sprawa dla chorego jak i chirurga, który go operował. Pewien procent nawrotów wynika rzeczywiście z błędu techniki operacji, lecz większa część to wyraz słabości tkanek. Operacja naprawcza musi być wówczas wykonana inna metodą zazwyczaj z wykorzystaniem siatek, lub laparoskopowo. Zapewnia to prawie 100%  sukcesu.

Pamiętajmy więc, że jedyną metodą naprawy cieknącego kranu jest zmiana uszczelki, a przepukliny operacja wykonana wcześnie przed pojawieniem się powikłań!         

75 komentarzy:

  1. a o objawach figa z makiem co z was za lekarze

    OdpowiedzUsuń
  2. Proponuję uspokoić się i przeczytać akapity 5 i 6 (są w języku polskim)

    OdpowiedzUsuń
  3. Planowaną operację przepukliny kresy białej mam za półtorej miesiąca. Czy do tego czasu mogę ćwiczyć (fitness) stosując na czas ćwiczeń pas przepuklinowy i oczywiście eliminując klasyczne ćwiczenia obciążające mięśnie brzucha?

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście. Do czasu zabiegu można robić wszystko, chyba że przepuklina w czasie wysiłku więźnie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dzień dobry, mam 43 lata, w lutym miałem operacje przepukliny pępkowej z zastosowaniem metody napięciowej Kanadyjskiej ze względu na małe wrota. Kiedy mogę wrócić do pracy w której wymagane jest podnoszenie, trzymanie osób dorosłych (70-90 kg) niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie, czasami agresywnych?
    Dziękuje pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  6. Szanowny Panie. Nie bardzo wiem o jaką metodę chodzi. Przypuszczam, ze metoda "kanadyjska" to sposób Shouldice'e stosowany jednak w przepuklinach pachwinowych. Podejrzewam, ze miał Pan proste zszycie przepukliny. Odpowiadajać na pytanie. Ja zalecam unikanie ponadnormatywnych wysiłków do około 3 miesięcy (mam na myśli siłownie i podobne). Normalny wysiłek po około 4 tygodniach.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy przy ostrych bólach czekanie na operację 17 dni jest norma? I czy nie będzie z tego powodu komplikacji?

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie wypowiadam się na temat, przypadków , których nie badałem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Mam przepukline pepkowa około 5 lat nic nie boli i nie przeszkadza jest rozmiarów małych nie rosnie czy warto operowac?

    OdpowiedzUsuń
  10. Trzeba skonsultować z chirurgiem i rozważyć inne okoliczności (zawód, wiek, cukrzyca lub nie i wiele innych). Tak ad hoc odpowiedź jest niemożliwa

    OdpowiedzUsuń
  11. Dzięki za obszerne wyjaśnienia w temacie :)

    ______________________
    Polecam artykuł o zabiegu: http://arsmedis.pl/przepukliny/

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy przy przepukline kresy białej możliwe jest ze brzuch wygląda jak w 5 miesiącu ciąży a szczególnie po jedzeniu?? Czy możliwe są bóle porównywalne do żołądkowych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jest to możliwe , ale trzeba wykonać badania dodatkowe aby potwierdzić

      Usuń
    2. Oczywiście trzeba wykonać także badania aby wykluczyć inne choroby

      Usuń
  13. Witam jestem po operacji przepukliny pepkowej z wszyciem siatki lekarz powiedział że nie powinnam zajść w ciaże a bardzo chcialabym miec dziecko.Czy lekarz mial racje? wtedy miałam 25 lata siatka była wszyta bez mojej wiedzy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o to, ze może być nawrót. Sama siatka nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę!

      Usuń
  14. Trzeba skonsultować w specjalistycznym ośrodku zajmującym się przepuklinami okołostomijnymi.

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam jestem od maja po stomi a teraz mam przepuklinę pooperacyjną brzuszną czy będę miał operacje

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam czy bol w nadbrzuszu polaczony z dyzym bolem jader to przepuklina??? I czy mozna pracowac fizycznie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadbrzusze i jadra. Dziwne połączenie. Musi to zobaczyć lekarz

      Usuń
  17. Witam w jakim stopniu cukrzyca wpływa na przepukline kresy białej? 3 cc i zrosty insulinowe?

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam. Ma 35 lat o mam przepuklinę pępkową po 2 ciazach. Byłam u trzech chirurgów i dyskwalifikują mnie do operacji. Dodam że boli mnie gdy zjem coś smażonego i po wysiłku. Ból czasem jest taki że nie moge się wyprostować. Pępek już wisi i nad nim jest gółka. Co mam robic . Proszę o poradę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czemu dyskwalifikują? Wymagane USG (kamica?)

      Usuń
  19. Dzień dobry!
    Czy to, że przepuklina ma się zamiar wytworzyć czujemy już w pierwszych godzinach po jakimś ryzykownym zachowaniu, które mogłoby ją spowodować czy też jeśli nic nie czujemy to możemy być spokojni, że się powiedzmy do 48 godzin już nie pojawi? Bylam zabezpiecz ona pasem uciskowym, a 40 dni po laparotomii zdarzyło mi się zatańczyć(bez szaleństw ale jednak). Czy teraz powinnam szczególnie obserwować swój brzuch przez jakiś okres czasu, czy być spokojną, że jesli nie mam objawów bólowych to już przepuklina sie nie pojawi? Jestem osobą szczupłą i raczej wysportowaną. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bez przesady. Jeśli sę pojawi coś niepokojącego trzeba skonsultować z chirurgiem

      Usuń
  20. Witam jestem po operacji przepukliny pępkowej. Minął tydzień a przepuklina a raczej twarde zgrubienie jest nadal na tym samym miejscu czy powinnam się martwić? Nie y była założona siatka.

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam ��Mam 44lata,3 porody,operacja w przeszłości torbiel na jajniku usuwany laparoskopowo.20 maja miałam operację.Na wypisie w rozpoznaniu:przepuklina kresy białej oraz zrosty otrzewnowe.Zastosowano leczenie operacyjne:laparotomia,uwolnienie zrostów,plastyka przepukliny.Nie mam pojęcia czy mam wszytą siatkę,blizna ukryta szwem ciągłym.Wczoraj wyszłam ze szpitala.Nie potrzebuję środków p/bólowych,wszystko jest ok,do wytrzymania ,lecz zastanawiałam się dlaczego mam uwypuklony brzuch ,czy to spowodowane operacją i zniknie za jakiś czas ,po prostu obkurczając się po operacji?��Jestem osobą szczupłą no i nie ukrywam,że mi to przeszkadza ��No i też problem,jak wstać z łóżka?Po wygibasach jakoś się udaje ,ale to trochę trwa , boję się by nic sobie nie uszkodzić.Ostatnie pytanie,L4,mam ciężką pracę fizyczną z wymuszoną pozycją ciała,8 godzin ,dźwiganie ok 15 kg ,i tak prawie całą zmianę(praca przy linii produkcyjnej),Na ile mogę się spodziewać zwolnienia od pracy?A sport:bieganie,orbitrek,jazda na rowerze ,pływanie-czy są jakieś regóły kiedy zacząć od nowa?
    Za odpowiedzi bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam ����

    OdpowiedzUsuń
  22. Witam.Czy przepuklina pępkowa o wymiarze 12 mm.jest operacyjna? Czy z taką przepukliną mozna cwiczyc brzuszki,pompki I w obciązeniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można. Musi ocenić to chirurg. Każda jest operacyjna

      Usuń
  23. Witam.Moj 13 letni syn jest po operacji usuniecia torbieli zapecherzowej,ktora zostala wycieta wraz z czescia pecherza.Syn ma jedna nerke.Moczowod tej nerki byl przeszczepiany przy operacji poniewaz byl przyklejony do torbieli.Syn od 7rż cwiczy(taka ma potrzebe).Po operacji powrocil do cwiczen po trzech m-cach.Na ostatnim usg pokazala sie przepuklina pepkowa wielkosci 12 mm.Syn cwiczy na drazku podciagniecia ,rozne cwiczenia w obciazeniu,pompki,brzuszki itp..Czy syn moze tak cwiczyc ,jak rowniez biegac.Niestety mnie zbyt nie chce sluchac ,ze dzieci nie powinny zbyt intensywnie cwiczyc .Jakie ewentualnie cwiczenia moglby wykonywac? A moze warto zoperowac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jestem matka dziewczynki, która urodziła się z jedną nerką. W usg wyszło, że ma też torbiel zapecherzowa. Czy moglby mi pan/Pani napisać coś więcej o pańskim przypadku? Strasznie się boję, ponieważ w piątek mamy rezonans i nie wiem czego się spodziewać

      Usuń
  24. Po zakończeniu okresu dojrzewania i wzrosty doradzałbym operację

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziěekuje za odpowiedz ,jednak nasuwa mi sie kolejne pytanie.Dlaczego operowac dopiero po okresie dojrzewania?Czy przepuklina nie bedzie sie powiększac? I jakie cwiczenia Pan poleca na wzmocnienie miesni brzucha by jednoczesnie sobie nie zaszkodzic.Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Można oczywiście wcześniej, ale organizm nadal rośnie. Możnaćwiczyć normalnie. Co do zakresu prosze skonsultować się z fizjoterapetą

      Usuń
  25. Witam serdecznie, wracam właśnie ze szpitala w UK. Od kilku dni bolał mnie brzuch w okolicy pępka. Myślałam ze coś nie tak, może wrzody etc. Jednak lekarz na emergency po zbadaniu mojego brzucha stwierdził ze może włożyć nawet cały palec i czuje tam, ze mięsień się rozszedł- użył dokładnie takich slow i ze jest to przepuklina. System opieki zdrowotnej jest nie najlepszy tutaj i nie zostało mi zrobione usg. Martwie się teraz bardzo co mam z tym zrobić. Czy mogę z tym funkcjonować? Boli mnie brzuch w dalszym ciągu. Jeszcze stres to potęguje.

    OdpowiedzUsuń
  26. Witam mam pytanie mama ma przepukline pepowinową i kresty białej w powodu choroby serca zakrzeicy i cukrzycy lekarz nie zakwalifikowal jej do operacyjnego leczenia.jak mozna leczyc to nieoperacyjnie.

    OdpowiedzUsuń
  27. Leczyć nie można. Leczenie jest tylko operacyjne.

    OdpowiedzUsuń
  28. Dzień dobry
    Mam 38 lat po trzech cięciach cesarskich i prawie rok po operacji duzwj przepukliny kresy białej i pępkowej. Wszyta siatka. Podbrzusze dość duże ,skóra okropna po zszyciu pionowym. Źle wszyty pępek. Wiem że tylko abdominoplastyka poprawi radykalnie ale to nie dla mnie. Lekarz powiedział że tam już nie mam mięśni że duza siatka. Czy ja mam szanse ćwiczeniami poprawić choć minimalnie ten brzuch.
    Bardzo proszę o radę.

    OdpowiedzUsuń
  29. Ćwiczenia zawsze są dobre, ale musi to obejrzeć chirurg znający się na chirurgii ściany brzucha. Trzeba zrobić TK i NMR.

    OdpowiedzUsuń
  30. Dzień dobry. Mam pytanie , od większego wysiłku dostałem bóli podbrzusza a później jądra . Byłem u chirurga ,urologa i stwierdził u mnie tzw uderzenia w palec czyli początek przepukliny pachwinowej i zapalenie prostaty. Dał antybiotyk po 6 tygodniach było dobrze tzn z jądrem. Teraz mnie boli (wcześniej też raz kiedyś bolało ) lewe jądro i w lewym podbrzuszu. Inny urolog powiedział że zapalania mogłem wcale nie mieć bo w wynikach nie było nic nie pokojącego. Inny lekarz i chirurg tak samo powiedział że czuć uderzenia w palec ale nie ma pewności, więc zlecili USG. Na usg stwierdzone jest NIEWIELKA PRZEPUKLINA PACHWIONOWA. TERAZ NAJWAŻNIEJSZE MOJE PYTANIA :
    1. MAM BÓLE CZĘSTO W NOCY W PODBRZUSZU Z LEWEJ STRONY, NAWET NIC NIE ROBIĄC
    2.PODCZAS JAZDY SAMOCHODEM BOLI MNIE , STARAM SIĘ MIEĆ LUŹNE SPODNIE I BEZ ZAPIANIA PASÓW CZUJE BÓL TAKI UCISKAJĄCY TROCHĘ ,I BARDZO ZMIENNY W NASILENIU RAZ MOCENIEJ RAZ SŁABIEJ ZA CHCWILE WCALE A ZA CHCWILE ZNOWU MOCNIEJ ITP.
    CZASAMI NA 3 TYGODNIE BÓL LEWEGO JĄDRA KILKUGODZINNY PRZEWAŻNIE WIECZORNY ( MOŻE NAWET NIE TYLE JĄDRA CO PRZY JĄDRZE TYCH WSZYSTKICH PĘTLI -NASIENIOWODÓW CZY JAK CO DO NIEGO IDĄ )- NIE NAJĄDRZA TYLKO KAWAŁEK DALEJ Z 3CM OD JĄDRA .
    3.CZY MOŻE TO WSZYSTKO BYĆ PRZYCZYNĄ BÓLU PRZEPUKLINY I TE OBJAWY ??? I TE BÓLE DZIWNE NIC NIE ROBIĄC ???
    4. CZY MOŻNA CZEKAĆ Z OPERACJĄ JEŻELI NIE WIDAĆ JESZCZE GUZA ŻADNEGO I NIE CZUĆ ZA BARDZO???
    5. JAK OPERACJA - TO JAKA LEPSZA NA PIERWSZY RAZ LICHTENSTEINA CZY METODĄ LAPARASKOPOWO TEP ??? MÓGŁBY PAN PODAĆ ZALETY JEDNĄ NAD DRUGĄ ???? TYLKO I WYŁAĆŻNIE Z SIATKĄ PONIEWAŻ MAM FIZYCZNĄ PRACĘ I MAM 30LAT.
    BARDZO PROSZE O ODPOWIEDZI , DZIĘKUJE I POZDRAWIAM, NAPEWNO DO PANA PRZYJADĘ JAK WRÓCE DO DOMU TYLKO WSTĘPNIE CHCIAŁBYM WIEDZIEĆ .

    OdpowiedzUsuń
  31. Co do bólu źle określiłem ponieważ nie jest to ból uciskający lecz taki dziwny - dyskomfort , ból pulsujący przemieszczający i nawet jak się nie ruszam to się zmienia np. boli , pulsuje , przestaje , nie raz przy pachwinie a nie raz wyżej z 10cm.

    OdpowiedzUsuń
  32. A jak Pan uważa warto się spieszyć czy można obserwować narazie bez operacji skoro nic nie widać , a dolegliwości nie występują cały czas tylko z przerwami ,okresowo.

    OdpowiedzUsuń
  33. Odpowiedzi
    1. A czy mógłbym grać w piłkę nożną ?????????? mam kolejne usg : ''cechy przepukliny pachwinowej lewostronnej przy wzmożonej tłoczni brzusznej''

      Usuń
  34. Mam przepuklinę brzuszną pooperacyjną od ok 2 tygodni(cztery operacje 3 miesiące temu). Zaproponowano mi termin operacji nie wcześniej niż w maju ze względu na duże obciążenie narkozami. Nie mam dolegliwości bólowych, tylko martwią mnie zaparcia. Czy mogę stosować jakieś środki rozwalniające?

    OdpowiedzUsuń
  35. Dzień dobry p. doktorze mam pytanie dotyczące przepukliny pępkowej jestem po operacji 3 lata temu i mam wszczep,jestem osobą młoda 29 lat i nie mam jeszcze dzieci,czy jestem już całkowicie wykluczona z macierzyństwa? Czy ta siatka jest z takiego materiału który ewentualnie mógłby się naciągnąć w momencie rosnącego brzucha?? Proszę ogromnie o odpowiedź nie chciałabym sobie narobić problemów zdrowotnych jednak chęć posiadania dziecka jest dość silny

    OdpowiedzUsuń
  36. Witam dwa tygodnie temu miałam zabieg przepukliny pępkowej Dwa dni temu zdjęto mi szwy Jednak dalej z rany wydostaje mi się ci drugi dzień dosyć c sporo płynów różowo żółtych ? Czy to normalne ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odwiedzić proszę chirurga, który operował. Nie ma powodu do obaw

      Usuń
  37. A czy mógłbym grać w piłkę nożną ?????????? mam kolejne usg : ''cechy przepukliny pachwinowej lewostronnej przy wzmożonej tłoczni brzusznej''

    OdpowiedzUsuń
  38. Witam. Jak długo należy czekać na usunięcie przepukliny w bliźnie brzusznej po hister.radyk; wielkość przepukl 1.4cm, w niej tkanka tłuszcz, wrota ok 6 mm; przepuklina zmniejszyła się o 6 mm,a wrota o 2 mm się zmniejszyły w stosunku do ostatniego usg sprzed 3mscy. Nie boli, nie dokucza. Mam astmę od ok 10 lat i ciągle kaszle,boję się, że coś się jednak wydarzy... Czy już myśleć o operacji czy czekać (ile), bo jest przepuklina jest mała, a dopiero 7 mscy mija od operacji. Proszę o podpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  39. Witam. Byłem z przepukliną pępkową u lekarza rodzinnego, który skierował mnie na konsultację do szpitala. Lekarka czy może już chirurg po obejrzeniu mnie zaczęła straszyć koplikacjami po zabiegach i że większosć pacjęntów domaga się odszkodowania po nieudanym zabiegu. Przestraszyłem się i zrezygnowałem. Mam 60 lat, biegam, cwiczę na siłowni małymi ciężarkami, nie palę nie piję zdrowo się odżywiam przy tym jak najwięcej błonnika aby nie mieć zaparć. Chciałbym iść zrobić zabieg dla mego bezpieczeństwa, ponieważ sportowo jestem aktywny i chciałbym być jeszcze , ale się boję boje ze względu na komlikacje.

    OdpowiedzUsuń
  40. Proszę skonsultować to w dobrym ośrodku operującym przepukliny. Nie wiem gdzie Pan mieszka....

    OdpowiedzUsuń
  41. Witam. Mam przepukline pepkowa o wymiarze 16mm. Nie boli mnie, ani sie nie powieksza. Od kilku dni zauwazylam, ze przepuklina jakby sie cofnela. Wiem ,ze sama nie zniknie, ale moj pepek sie schowal, jakby wrocil do normalnych rozmiarow. Czy powinnam isc do chirurga jeszcze raz i pokazac? Sama jestem zdziwiona, ze nagle przepukliny jakby nie bylo.
    Prosze o porade

    OdpowiedzUsuń
  42. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  43. Dzień dobry, czy z przepukliną brzuszną i pępkową można jeździć rowerem? Chirug narazie nie widzi sensu operacji ponieważ to mała dziurka jak to określił i radził wzmacniać mięśnie, żeby się zeszły na powrót. Jestem po 2 cc i przepuklina pojawiła się po drugim cięciu prawdopodobnie po podniesieniu starszego syna kilka razy.

    OdpowiedzUsuń
  44. Dzień dobry, Czy z przepukliną kresy białej (wrota ok 6mm, worek z tkanką tłuszczową) mogę pływać (kraulem, motylkiem) i jeździć konno?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowie Pan? Chirurg mówi TAK, fizjoterapeutka mówi NIE. Zbieram opinie i jeżdżę nadal :)

      Usuń
  45. Dzień dobry, jestem 2 miesiące i tydzień po operacji przepukliny brzusznej z użyciem siatki.
    Czy po takim czasie w brzuchu jest na tyle zagojone, że kichanie jest bezpieczne?
    Czy po upływie 3 miesięcy od operacji i odstawieniu pasa można już uprawiać jakiś sport? Trucht, pływanie? I ile można podnieść ( teraz mogę do 2kg).

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę że można powracać do normalnego życia w tym kichania (najlepiej na rzeczywistość). A poważnie unikałbym tylko ponadnormatywnych wysiłków np. przeniesienie z sąsiadem fortepianu z 1 na 4 piętro.

      Usuń
  46. Dzień dobry,
    odkąd pamiętam mam dość wypukły i wystający pępek (kształtem przypominający trzy wypukłe poduszki). Dawno temu pamiętam, że chirurg badał mój brzuch manualnie i nie był w stanie potwierdzić czy to przepuklina, zaproponował plastykę pępka, ale się na to rozwiązanie nie zdecydowałem. Natomiast od kilku tygodni rozpocząłem treningi siłowe i chciałem zapytać czy mój pępek to powód do obaw. Dodam, że nie zauważyłem nigdy, aby pępek się powiększał, ani zmniejszał, nie odczuwam żadnego dyskomfortu, pieczenia, bólu w okolicach brzucha. Dodatkowo pępek nie "schodzi się" w przypadku nacisku. Czy to może być jednak przepuklina czy po prostu mam taką budowę anatomiczną pępka?

    OdpowiedzUsuń
  47. Dzien dobry,

    Mam przepukline pepkowa - wrota 7mmx10mm - czy mozne ja zoperowac w znieczuleniu miejscowym? Mam 50 lat.

    pozdrawiam
    Damian

    OdpowiedzUsuń